Mogą pojawiać się w wersji toreb na zakupy lub po prostu codziennych, jako plecaki, worki, w kolorze naturalnego lnu, albo barwione, zdobne, z wzorami … Jakie są torby lniane? Kiedy i jak je nosić?

Świadomość ekologiczna

Tak, świadomość ekologiczna, wymuszona poniekąd wprowadzonym prawodawstwem, niezwykle zmieniła trendy w modzie. Na nowo odkryto świat toreb, tak zwanych ekologicznych. Przy okazji upowszechniono torby lniane. Coraz więcej ich widać na ulicy.

Należy zauważyć, że toreb stricte lnianych jest na rynku zdecydowanie mniej, ze względu na wysoki koszt wytworzenia tkaniny. Większość dostępnych modeli jest szyta z lnu z domieszkami oraz bawełny. Dla odważnych i robiących duże zakupy polecam, niezwykle surowe w wyglądzie, ale z charakterem – torby z juty. Są bardzo trwałe i nadają się do zadań „specjalnych”, czyli np. ciężkich zakupów. Mnie się bardzo podobają! Torby ekologiczne to jednak nie tylko te płócienne, ale również wytwarzane z tworzyw sztucznych w ramach upcyklingu.

Przyglądając się ofercie producentów w segmencie toreb lnianych zaskakuje bogactwo  fasonów, rozmiarów, przeznaczenia, kolorów. Z lnu powstają torby codzienne, na zakupy, plecaki dla dzieci i dorosłych, torby dla kobiet i mężczyzn, torebki na specjalne okazje, torby do pracy; workowate, listonoszki oraz eleganckie; z surowego lnu lub z dodatkami w postaci pasków, aplikacji, sznurków, nadruków. Ogromna różnorodność!

Torba lniana na usługach codzienności

Najliczniejsza grupa toreb lnianych to zwykłe, prostokątne siatki z długimi lub krótkimi uszami. Producenci, także małe manufaktury, szybko odpowiedzieli na zmiany prawa oferując ciekawe wzornictwo tychże toreb. Pojawiają się, więc torby z cytatami, wyrażeniami, sloganami, przysłowiami, wyznaniami. Są też na nich nadruki w postaci zdjęć, na przykład z motywami cieszącymi się zainteresowaniem na innych nośnikach, czyli z widokami miast, krajobrazów, uliczek. Wiele toreb ma nadruki w postaci symboli: serduszek, emotikonów, kotwic. Inne są zdobione wzorami roślinnymi (kwiaty, liście), abstrakcyjnymi, motywami ludowymi. Miłośnicy zwierząt ucieszą się z toreb z wizerunkami koni, kotów, psów, ptaków, niedźwiedzi czy wilków.
Możliwości toreb lnianych (choć w tym przypadku raczej bawełnianych) wykorzystują też firmy zamawiając nadruk w postaci nazwy i logo.
Odrębną grupę stanowią torby nieskażone żadnymi wzorami czy napisami, zupełnie czyste. Wtedy można podziwiać urok naturalnego materiału. Jedna z firm wykorzystała do tego celu stare płótna lniane, które kiedyś służyły Poczcie Polskiej, bankom, wojsku i były w na tyle dobrym stanie, że wyczarowano z nich oryginalne torby.

Torby lniane na zakupy, do pracy, na spotkanie

Grupa toreb uniwersalnych, które można zabrać na różne okazje. Każdy znajdzie coś dla siebie. Od poprzednich modeli wyróżnia je pewien rodzaj „zaawansowania” w kształtach, dodatkach, wzorach, nadrukach lub aplikacjach, rodzajach tkanin (sporo domieszek bawełny), użyciu podszewek, zabezpieczaniu przed szybkim zużyciem czy zabrudzeniem (również – niestety – przez powlekanie materiałem sztucznym).

Listonoszki

Niezwykle wdzięczny jest materiał lniany do szycia toreb zwanych listonoszkami. Szczególnie len naturalny. Przerzucona przez ramię nie przeszkadza i pasuje do wielu stylizacji. Ten fason ma swoich wielbicieli również wśród mężczyzn. Dopełnieniem stylu lnianych listonoszek są skórzane paski, lamówki, a czasem nawet doszyte części: klapy, kieszonki.

Worki i plecaki

Znajdują swoje miejsce w pejzażu codzienności. Ulubione przez niektórych mogą być całkowicie lniane lub pretendując do miana eleganckich łączone ze skórzanymi wstawkami. Mogą być dobrym uzupełnieniem ubioru dziecięcego lub młodzieżowego.

Torby lniane na niecodzienne okazje

Nietypowe zastosowanie toreb lnianych na przykład na pojemniki dewary (to coś w rodzaju termosu o podwójnych ściankach służącego do przechowywania i transportu skroplonych gazów: tlenu, azotu, argonu, helu itp.)

I na koniec, może to nie jest nietypowe, ale jakże pomysłowe. Torba, opakowanie i upominek w jednym. A nawet „sześciopak” z juty służący do wygodnego przenoszenia butelek wina.

Obrazek wyróżniający: https://pin.it/ch47pqk2pw3d5z

Share: