Ubrania lniane kojarzą się z jednej strony z latem, a z drugiej – z pewną innością, oryginalnością. Tkanina lniana doskonale nadaje się do szycia ubrań, które pasują do tworzenia różnorodnych stylizacji na rozmaite okazje.    

Ubrać się klasycznie czy artystycznie?

Kluczem do odpowiedzi jest odbiorca, jego gust, charakter, styl życia i ubierania się. Pierwsza kategoria to odzież klasyczna o prostych krojach, dopasowana do sylwetki, ciekawym fasonie, ale nie odbiegającym od kanonów, ciekawych barwach i wzorach. Druga kategoria to odzież oryginalna, często nawet przez producentów nazywana artystyczną. Wyróżniająca się krojem, fasonem, nadrukiem lub inną dekoracyjną aplikacją, wyrazistymi barwami. Odzieży lnianej przypisuje się skojarzenia z ubiorem artystycznym.  Do trzeciej kategorii ubrań, tak  pośrodku, łączącej styl klasyczny z artystycznym zaliczyłabym ubrania lniane aspirujące do stylów boho, czasem retro i vintage. Miejsce dla siebie znajdą też ubrania o charakterze sportowym.

Stylizacje klasyczne

Bezkompromisowy styl klasyczny jest bardzo prosty i minimalistyczny. Ograniczony w fasonach i kolorystyce. Nie ma w nim falbanek, koronek, fałdek, nie ma też jaskrawych barw. Naturalny len nie bardzo tu pasuje, ani kolorystycznie, ani materiałowo. Pasuje natomiast wykorzystanie do tego celu tkaniny z domieszkami i odpowiednio barwionej. Co ciekawe całkiem nieźle prezentują się … garnitury męskie. Pamiętajmy też, len nie nadaje się na wyjścia formalne! Dla spokoju duszy, lepiej wtedy wybrać tkaniny mniej kłopotliwe (niegniecące się).

Stylizacje „na co dzień”

Nazwałabym tak ubiór codzienny, który wyłamuje się ze sztywnej definicji stylu klasycznego, choć pozostaje w jego cieniu. Dopuszcza użycie większej ilości kolorów i rozluźnia nieco fason. Tkanina lniana pasuje do tego „stylu” znakomicie. Nie przyprawia o niepokój, tak jak w stylu klasycznym i jest pomostem do odzieży stricte artystycznej. Można próbować wyodrębnić style w modzie, ale jednoznacznie – są trudne do zidentyfikowania. Najbliżej prezentowanej odzieży jest do stylu boho: kolorowych, kwiecistych, długich sukienek,  spódnic lub kombinezonów, podwiniętych rękawów koszul, również ubrań jednokolorowych, często ograniczonych do kolorów ziemi. W takich stylizacjach len  sprawdza się znakomicie. I jeszcze ulubione przez większość tuniki. Zakładane do legginsów, wąskich spodni lub noszonych jako sukienki mini.

Wśród różnorodnych składników odzieży szytej z lnu nie można przeoczyć koszulek, szortów, rybaczków, spodni, które składają się na styl sportowy. Niektóre z nich mają wygląd na tyle szykowny, że mogą pretendować do miana sportowej elegancji.

Styl codzienny z elementami wyżej opisanych, czy innych stylów jak, na przykład retro i vintage, daje ogromne możliwości dla projektantów odzieży lnianej. Detale w postaci falbanek, szerokich pasów wiązanych w kokardy, asymetrycznych cięć, wyszywanych wzorów pozwalają na kreowanie wyjątkowego wizerunku.

Stylizacje artystyczne

To awangarda w modzie lnianej. Zdecydowanie nie dla każdego, nie dlatego, że nie pasują, ale nie każdy poczuje się w nich dobrze. Noszenie takich ubrań charakteryzuje osoby niekonwencjonalne, ekscentryczne, wyraziste, lubiące zwracać na siebie uwagę, o artystycznej duszy.

Ten krótki przegląd stylów w modzie lnianej uświadamia z jak, naprawdę, dużym wyborem mamy do czynienia. Nasuwa się powiedzenie „dla każdego coś dobrego”. Rzeczywiście, niezależnie od gustu i preferowanego stylu każdy przyzna, że w tych propozycjach co najmniej jedna jest mu bliska. Jedyne, więc co pozostaje to (po)kochać len! 

 

Share: