Właściwości tkanin lnianych tworzą pakiet zalet, dla których warto nosić je w lecie. A w zimie? Wydaje się, że te specyficzne cechy lnu powinny równie dobrze sprawdzić się o tej porze roku, a  nawet być mocno pożądane, jak na przykład odporność bakteryjna, grzybicza czy higroskopijność.

Kłopot polega na tym, że ubrania zimowe w naszym klimacie muszą być ciepłe i nieprzewiewne. Tkanina czysto lniana tego nie zapewni (przynajmniej na razie, bo trwają prace nad nowymi odmianami lnu, które pozwolą na wytwarzanie tkanin „mocniejszych” i niemnących się). Stąd większość ubrań szyje się z mieszanek lnu z innym materiałem. Poza tym wygląd tych płaszczy czy kurtek nie jest niestety zachęcający. Workowaty fason może być akceptowany w lecie, ale w zimie chodzenie w takiej odzieży jest nieatrakcyjne. Nie dziwi, więc fakt, że jest jej w ofertach sklepów po prostu mniej.

Płaszcze i kurtki

Wierzchnia odzież ma ochronić przed zimnem, wiatrem, śniegiem. A przy tym dobrze byłoby, żeby miała ciekawy fason i była dobrze skrojona. Jak wspomniałam na początku, osiągnięcie takiego efektu jest możliwe przy wykorzystaniu tkanin mieszanych. Najpopularniejsze mieszanki stosowane do szycia płaszczy i kurtek to len z bawełną. Trzeba przyznać, że prezentowane poniżej są obszerne, nie podkreślają sylwetki, może nawet nieco ją pogrubiają. Udało mi się jednak znaleźć też płaszcze eleganckie i dystyngowane, idealnie dopasowane. Jeden z nich wykonano z tkaniny lnianej z domieszką wełny wielbłądziej, drugi z domieszką jedwabiu. Ich cena jest bardzo wysoka, ale prezentują się znakomicie. Natomiast lżejsze płaszczyki to już propozycja na cieplejsze dni. Warto wspomnieć o nietypowej propozycji jaka znalazła się wśród poniższego zestawu, mianowicie o kufajce. Wygląda mało zachęcająco, ale przypuszczalnie jest bardzo ciepła.

Swetry i kardigany

Swetry czy sweterki  ażurowe, często ręcznie robione są piękne i wyglądają reprezentacyjnie w lecie. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie umiejętnie je zestawić z cienkimi bluzeczkami w zimie. Dodają lekkości całej stylizacji. Wśród nich niebieściutki sweterek dla panów proponowany wprawdzie na wiosnę i lato. Odważny mężczyzna może go założyć również w zimie.

Szaliki, czapki i mitenki

Lniane szale są efektowne. W lecie często wykorzystuje się je jako dopełnienie codziennej stylizacji. Tę funkcję z powodzeniem mogą pełnić również zimą. Z kolei mitenki to specyficzna część garderoby. Jest to pewien rodzaj rękawiczek, z odkrytymi połówkami palców. Na zimne dni jak znalazł. Ocieplają i dekorują.  Czapki z lnu? Najlepsze są te robione ręcznie, na przykład na szydełku. Na cieplejsze dni przyda się lniany elegancki kapelusz.

Sukienki i spódnice

Na zimę są w większości szyte z tkanin lnianych z domieszką bawełny. Powinny być ciepłe, ale podkreślające zalety sylwetki, kryjące niedoskonałości. Pojawianie się na rynku lnianych sukienek to rodząca się powoli przeciwwaga dla, wprawdzie bardzo ciepłych, ale jednak szytych ze sztucznych materiałów ubrań. Żakiet to z kolei część garderoby, którą zakłada się przez cały rok.

Koszulki, bluzki, t-shirty

Podobną funkcję jak żakiety czy szaliki pełnią koszulki, t-shirty i bluzki. Są w użytku przez cały rok.

Piżama

Nie ma jak położyć się do łóżka w lnianej piżamie, położyć głowę na miękkiej poduszce i przykryć kołdrą obleczoną w pościel lnianą!

Odzież męska

Na koniec coś dla Panów. W tej kategorii jest luka polegająca nie tyle na braku produktów, ile na ich ograniczoności. Są płaszcze, kurtki, szaliki, ale w zdecydowanie węższym i płytszym asortymencie. Natomiast nie można narzekać na kolekcję lnianych koszul męskich.  A te można zakładać także zimą. W zestawieniu zimowych akcesoriów odzieżowych nie może zabraknąć lnianych skarpet, które również mogą nosić panie. Warto je dostrzec chociażby ze względu na właściwości: antyalergiczne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, higroskopijne, przewiewność.

 

 

Share: