Lniane ściereczki - Nitki natury 1

Warto zainwestować w dobre jakościowo ubrania lniane. Czy równie korzystnie wypada zakup ściereczki kuchennych czy coraz popularniejszych lnianych woreczków? Czy warto zapłacić więcej i dlaczego? Jakie korzyści można uzyskać posiadając lniane akcesoria na wyposażeniu własnej kuchni?

Dary natury

Podstawowe zalety tkanin lnianych wynikają z naturalnego pochodzenia włókna. Od czasów prehistorycznych, kiedy doszło do udomowienia lnu, wykorzystywano go dwojako. Po pierwsze jako pożywienie (nasiona) z wieloma cennymi składnikami. Po drugie jako włókno, z którego można było wytwarzać tkaniny, najpierw ręcznie, później przy pomocy warsztatów tkackich. Głównym źródłem tego wyjątkowego włókna jest len włóknisty, w odróżnieniu od lnu oleistego, dającego bogactwo składników zamkniętych w nasionach.

Przeczytaj o historii upraw lnu w Polsce

Len włóknisty w 90 % wykorzystywany jest na cele włókiennicze, z czego:
- 60% przeznaczona jest na odzież
- 15% na materiały domowego użytku (pościel, obrusy, zasłony itp.)
- 15% na materiały obiciowe
- 10% na tkaniny przemysłowe (techniczne)

Len zwyczajny
Len zwyczajny źródło

Właściwości lnu a ściereczki i woreczki lniane

Len włóknisty należy do podgrupy lnu drobnonasiennego, który wyróżnia się niewielką masą nasion, małymi kwiatami i torebkami. W zamian, w łodydze, która może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości znajduje się włókno najmniej zdrewniałe, o wysokiej jakości. Posiada ono niezwykłe właściwości, nadające wykonanym z niego przedmiotom dodatkową wartość.

Trwałość

Włókna lniane są odporne na tarcie i rozciąganie. W procesie dorastania rośliny oraz późniejszej obróbki długo pozostają w łodydze. To powoduje, że stają się trwalsze i sprężyste. Dzięki temu można cieszyć się ściereczkami bardzo długo.

Higroskopijność

To jedna z najważniejszych cech i jednocześnie zalet lnu. Nie do przecenienia w przypadku ściereczek.
W normalnych warunkach klimatycznych wilgotność wynosi 12%. Przy większej wilgotności len może wchłonąć do 25% wody i przy tym nie sprawia wrażenia wilgotnego. A to dzięki pektynom. Występują one w ścianach komórkowych roślin, pełniąc tam funkcję spoiwa łączącego komórki. Pektyna jest polimerem: makrocząsteczką obecną na ściankach włókna lnianego, która tworzy między nimi wiązania wodorowe. Te makrocząsteczki są hydrofilowe, stąd len ma taką zdolność absorpcji.

Antystatyczność

Hydrofilowy charakter nadaje lnu właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie gromadzi na powierzchni ładunków elektrostatycznych. Jest to cecha na tyle istotna dla lnianych ściereczek, że świetnie ułatwia wycieranie i polerowanie naczyń, szczególnie szklanych i porcelanowych. Nie powoduje osiadania drobnych cząsteczek zaraz po wytarciu.

Antybakteryjność

Wchłaniana wilgoć jest równie szybko usuwana. Dzięki temu nie stwarza się środowisko przyjazne bakteriom. Ściereczki w szybkim tempie ulegają wysuszeniu, co służy utrzymaniu wysokiego stopnia higieny w kuchni.

Antyalergiczne i wysoka wchłanialność promieni UV

Te cechy tkanin lnianych mają bardzo duże znaczenie dla odzieży, która bezpośrednio i na długi czas styka się z ciałem. W przypadku ściereczek i woreczków może być dodatkową zaletą.

Biodegradowalność

Z ekologicznego punktu widzenia jest to cecha niezwykle znacząca. Szczególnie w czasach (zbyt) powolnego uświadamiania sobie, jak niewiele czasu pozostało na ratowanie naszej wspólnej planety.

Stylowe

Produkty lniane kojarzone są z oryginalnością, wyjątkowością, prestiżem. Podkreślają styl i osobowość osób noszących lniane ubrania, jak również wnętrz dekorowanych przedmiotami z lnu. Ściereczki i woreczki lniane oprócz wspomnianych wyżej korzyści, podkreślają zamiłowanie do ekologii i kontaktów z naturą.

Czy tkanina lniana ma wady?

Gniecenie się

Za największą wadę uważa się bardzo duży stopień gniecenia się tkanin lnianych. Nawet świetnie wyprasowana ściereczka po pierwszym użyciu będzie zupełnie odmieniona. Włókna lniane nie są tak elastyczne jak, na przykład bawełny. Wyroby lniane gniotą się w trakcie użytkowania i nie wracają do pierwotnego kształtu. 
Na gniecenie się nie ma rady. Właśnie w tym, moim zdaniem, tkwi największy urok tej tkaniny. Jest nieprzewidywalna, nigdy nie wiadomo, gdzie powstaną zagniecenia i jaki ostatecznie przyjmie kształt.

Nietrwałość ciemnych kolorów

Na rynku trudno znaleźć ściereczki szyte z ciemnych tkanin. Lniane - w kolorze czarnym lub grafitowym - pojawiają się w ofertach firm coraz częściej. Każda ciemna tkanina pochodząca z naturalnych włókien z czasem blaknie. Można stosować naturalne środki zachowania "czystości" koloru, albo taką rzecz po prostu polubić.

Szorstkość

Uważa się, że len jest szorstki. Faktycznie jego włókno może być początkowo nawet bardzo sztywne. Dzieje się tak, dzięki zawartości wspomnianych już pektyn. Stopniowo jednak znikają one w kontakcie z gorącą wodą. Len można wygotować, a nawet wysterylizować, jest przy tym o wiele bardziej trwały i odporny na spieranie niż bawełna. W miarę użytkowania staje się coraz bardziej miękki i miły w dotyku. 

Podsumowując, zachęcam do zakupu ściereczek i woreczków lnianych. Nie od razu trzeba wymieniać całą kolekcję bawełnianych ściereczek (mających podobne właściwości, pod warunkiem, że są bez domieszek włókien syntetycznych), ale uzupełniając ją lub wymieniając zniszczone - warto pomyśleć o ściereczkach lnianych.
Zarówno ściereczki jak i woreczki lniane mogą być także świetnym prezentem.

Źródła:
  1. http://www.pilik.pl/pl/show_page/104
  2. https://www.bonnegueule.fr/guide-achat-lin-conseils-selection-marques-chemise-pantalon-cos-suitsupply-uniqlo-boggi-officine-generale-entretien/?fbclid=IwAR0t9UvlX5bLboXCsBipxl9QX-j4aMEdnsQpddKXqffbRiN8T1poCRcC-zM
  3. M. Kurchański, "Uprawa lnu włóknistego", PWRiL, Warszawa 1982

Share: