Dojrzewanie lnu - kartka z Lnianego Kalendarza

Sierpień – połowa wakacji, połowa lata … Czas na nowe miejsca, zdarzenia, ludzi … Znikają powoli pola kwitnącego lnu, chociaż gdzieniegdzie będzie jeszcze kwitł aż do końca miesiąca. Miejsce kwiatów zajmują zawiązujące się zalążki owoców – torebek nasiennych. A w nich, jeden z dwóch – obok włókna – drogocennych darów Natury, czyli siemię lniane.
W LNIANYM KALENDARZU czas na podsumowanie tego, co się działo z lnem w tym miesiącu!
Czas na dojrzewanie.

 Rada dla hodujących len w ogródkach:
na zakończenie kwitnienia można przyciąć len około 20 cm nad ziemią. Dzięki temu roślina się rozrośnie. Jeśli trafi nam się ciepła i długa jesień jest prawdopodobne, że len może jeszcze zakwitnąć 🙂 

Dojrzałość, dojrzałość, dojrzałość …

W LNIANYM KALENDARZU odnotowujemy kolejne etapy rozwoju lnu. I chociaż wciąż można nadal cieszyć się widokiem kwitnących lnianych pól, to roślina wkracza w wiek dojrzały. Mimo, że nie trwa on zbyt długo, obfituje w dynamiczne zwroty akcji. Spróbujmy się temu przyjrzeć.

Czy wiesz, co się działo z lnem w lipcu? Dowiedz się wielu ciekawych rzeczy o kwitnieniu lnu!

Dominujący kolor w sierpniu? Żółty!

Na kartkach LNIANEGO KALENDARZA w sierpniu dominuje kolor ŻÓŁTY! Zielone dotychczas łodygi i liście oraz niebieskie kwiaty tracą swoje barwy na rzecz przeplatających się ze sobą: zieleni, żółci i brązów. To też ewidentna zapowiedź jesieni.

Dojrzałość lnu to proces, który składa się z kilku, bardzo szybko po sobie następujących, faz. W porównaniu do „poprzedniego” życia tempo zmian jest zawrotne. Najciekawsze jest to, że te zmiany można rejestrować gołym okiem, ponieważ identyfikacja poszczególnych faz dojrzałości następuje właśnie poprzez obserwację zmieniających się barw rośliny.

Dojrzałość lnu – faza 1

Wygląda to tak: na polach lnianych jeszcze widać kwiaty, ale coraz większą przestrzeń zajmują rośliny osiągające pierwszy stopień dojrzałości, zwany fazą wczesnożółtą.

Len dojrzały
Len,
fot. Dalmava Pixabay

Można ją zaobserwować około dwa tygodnie po przekwitnięciu. Z zielonej, len przekształca się w roślinę jasno-zielono-żółtą. Łodygi w połowie robią się żółte, w połowie pozostają jeszcze zielone. Są już prawie bezlistne. Wykształcone i widoczne torebki również zmieniają kolor na żółty. Gdybyśmy zajrzeli do ich wnętrza, to znaleźlibyśmy tam żółte nasiona. Można je zbierać, ale proces dojrzewania jeszcze się w nich nie zakończył. Należy je pozostawić w spokoju. Niech „dojdą”.

Natomiast włókno jest już mocne i wysokiej jakości. Tak, to dobry czas na jego zbiór.

Tak to już jest, że wtedy, gdy tak blisko do końca wegetacji, kiedy czas na zbiory, plony, bogactwa, czyhają na roślinę i na człowieka (rolnika) zagrożenia. Mowa tutaj o szkodnikach i chorobach, które właśnie w tym czasie powodują największe szkody. Należy, więc bacznie się przyglądać i szybko reagować. Zdrowy plon da się uratować.

Dojrzałość lnu – faza 2

Fazę pierwszą od drugiej dzieli … tydzień, czyli trzy tygodnie po przekwitnieniu. Następuje faza dojrzałości żółtej i zaczyna się całkowicie zmieniać polny krajobraz. Już właściwie nie widać kwiatów. Pola lnu nie poddają się łagodnemu falowaniu. Łodygi są coraz twardsze, bez liści. Torebki powoli brązowieją, a nasiona już są brązowe i dojrzałe. Włókno jest bardzo mocne, choć nieco zdrewniałe.

Len dojrzały
Len,
fot. Tuulikki Viilo, Pixabay

To jest czas na zbiory!!!

Tak! Teraz len oddaje to, co ma najcenniejsze: WŁÓKNA i NASIONA o najwyższej zawartości tłuszczu!

Dojrzałość lnu – faza 3

Teraz tempo dojrzewania się zwiększa. Len wchodzi w dojrzałość późnożółtą, która dokonuje się w kilka dni po dojrzałości żółtej. Łodygi są całkowicie bez liści, torebki i nasiona są brązowe. Jest to ostatni dzwonek na zbiory, choć zarówno włókno, jak i nasiona są gorszej jakości. Jednak taki materiał roślinny również może być wykorzystany, np. na paszę.

Len dojrzały
Len,
fot. Alexdante, Pixabay

Dojrzałość lnu – faza 4

Dojrzałość pełna jaką w tej chwili osiąga len kończy jego wegetację. Łodygi są już martwe, mają barwę brązową. Torebki są suche, przy poruszaniu słychać szeleszczące nasiona. Są już dobrze wypełnione, suche i lśniące. Włókno straciło swoje właściwości, jest słabe, suche, szorstkie i lekkie. Łodygi się łamią, torebki opadają. Zbiory w tym czasie nie dają dobrej jakości efektów.

Ostatnie fazy dojrzałości mogą się zdarzyć również we wrześniu. Wszystko zależy od czasu wysiewu i długości wcześniejszych etapów w wegetacji rośliny (związanych z warunkami pogodowymi), a także gatunku uprawianego lnu.

Ach, ten sierpień!
Piękny, dojrzały, słoneczny, nasycony mocnymi barwami mijającego lata … Szkoda, że mija …

Źródło:
Mirosław Kurhański „Uprawa lnu włóknistego”, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, Warszawa 1982


Polecamy!

Kwitnienie i dojrzewanie to dwa etapy w życiu lnu, których kulminacja przypada na sierpień. Piękno kwiatów, bogactwo dojrzałości, słoneczny blask, delikatne powiewy sierpniowego wiatru … Och, jak można się rozmarzyć …

Mamy coś dla Was na ten wyjątkowy czas – Krem Nr 3.

Bomba witaminowa, jaką w sobie kryje (witaminy A, E, F) w połączeniu z koenzymem Q10, mieszaniną olejów: migdałowego, makadamia i rokitnikowego oraz nawilżającym koncentratem w liposomach z lnu, żeń-szenia syberyjskiego, lukrecji i nasturcji solidnie odżywi, wygładzi i wpłynie pozytywnie na witalność skóry.

Prawdziwe bogactwo Natury na lato!

Zajrzyj do sklepu nitkinatury.pl!

Przejdź
Share: