Dolina Królów auntmasako Pixabay

Wyjątkowe odkrycie z udziałem polskich archeologów miało miejsce w Deir el-Bahari w Egipcie w ubiegłym roku. W kamiennej skrzyni sprzed blisko 3,5 tys. lat znaleziono pakunki owinięte w lniane płótna.

Czy będzie odkryty kolejny grobowiec w okolicach Doliny Królów?

Co kryły lniane pakunki?

Istotą odkrycia jest to, co w owych pakunkach odnaleziono. A jest to, według archeologów, depozyt królewski. Składa się na niego kamienna skrzynia i leżące obok owinięte w lniane płótna pakunki. W jednym z nich był szkielet gęsi złożonej prawdopodobnie w ofierze, w drugim – jajo gęsi. W trzecim drewniana skrzynka, a w niej owinięte w lniane płótno jajko (prawdopodobnie ibisa).
Obok znaleziono, owiniętą czterema warstwami lnianego płótna, drewnianą skrzyneczkę. A w niej, znowu owinięta w lniane płótno, fajansowa skrzyneczka w kształcie kapliczki. Z jej obudowy odczytano napis – jedno z imion faraona Totmesa II.

Totmes II, Świątynia Karnak
Totmes II, Świątynia Karnak, Wmpearlderivative work: JMCC1 / CC0

To dopiero początek…

Profesor Andrzej Niwiński, który kieruje badaniami jest przekonany, że znalezisko wskazuje na znajdujący się w pobliżu grobowiec królewski. I prawdopodobnie chodzi o grobowiec faraona Totmesa II.

„Totmes II był mężem słynnej królowej Hatszepsut. Zasiadł na tronie jako 13 latek, a umarł po trzech latach. W ocenie egiptologa było to dynastyczne małżeństwo „z musu”. W niedalekiej okolicy, w której znaleziono depozyt, znajduje się słynna tarasowa świątynia wzniesiona dla tej kobiety faraona, ale – jeszcze bliżej – pozostałości po świątyni Totmesa III – syna Totmesa II.”
„Depozyt królewski świadczy o tym, że zakładano w imieniu króla świątynię albo że zakładano grobowiec tego króla. Ponieważ jesteśmy w samym centrum cmentarza królewskiego, to chodzi o grób z całą pewnością. Znalezienie tego depozytu wskazuje na to, że jesteśmy w trakcie odkrywania grobowca” – przekonuje Profesor Andrzej Niwiński .

Len, len, len …

Zapewne odkrycie nietkniętego grobowca będzie niezwykłym wydarzeniem. Bardzo kibicujemy naszym archeologom. Tym niemniej, dotychczasowe znalezisko, w którym zachowały się spore ilości tkaniny lnianej, po raz kolejny dowodzi o powszechnym wykorzystaniu lnu w starożytnym Egipcie. Mało tego, owinięcie przedmiotów – niewątpliwie związanych z najwyższą władzą królewską – potwierdza tylko wyjątkowe traktowanie tkaniny lnianej.

Na podstawie:

Szymon Zdziebłowski „Egipt/ Polacy odkryli depozyt królewski sprzed 3,5 tys. lat koło świątyni Hatszepsut”, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81016%2Cegipt-polacy-odkryli-depozyt-krolewski-sprzed-35-tys-lat-kolo-swiatyni?fbclid=IwAR3Q72hXXgtsDOm09Y-uWj8btXJw4g3ryReliXWNwQAxEal1ntUcuTG16Ig


 

Przeczytaj nasze inne artykuły o wykorzystywaniu lnu w starożytności:

Len w Biblii

Len w Biblii

Len został udomowiony przez człowieka, jak twierdzą źródła, około osiem tysięcy lat temu. (…) Istnieje wiele niepodważalnych świadectw potwierdzających powszechność wykorzystania lnu w starożytności. Jednym z takich źródeł jest Biblia.

Czytaj dalej ….

Starożytny Egipt

Len w starożytnym Egipcie – najnowsze badania!

Najnowsze badania polskiej archeolożki dr Aleksandry Hallmann niezbicie dowodzą, że len był podstawową tkaniną używaną w starożytnym Egipcie.

Czytaj dalej …

Share: