☀️ Lipiec to najpiękniejszy miesiąc lata. Początek wakacji, piękne słońce, cudownie niebieskie niebo. Dni są długie, ciepłe, często upalne. Czujesz radość, pełnię życia, energię, ale też uspokojenie, odprężenie, zapominasz o pośpiechu, negatywne myśli ulatują, rozleniwiasz się. Piękno tego czasu kreuje przyroda. Bujna, kolorowa, aromatyczna.

Uznałam, że lipiec to ten miesiąc, w którym zacznę cykl: LNIANY KALENDARZ. Chcę w nim rejestrować to, co się dzieje z lnem, jego uprawą i obróbką w każdym miesiącu roku. W lipcu len już kwitnie i ktoś mógłby zapytać, czy nie bardziej logicznym byłoby zacząć od siewu? Pewnie byłoby. Ale, czy wszystko musi być logiczne? Powód, dla którego startuję z kalendarzem w połowie roku jest banalny. Pomysł wpadł mi do głowy teraz. I nie zamierzam z nim czekać do wiosny! Przecież wszyscy czujemy piękno i błogość tego czasu. Kwitnące na niebiesko pola lnu tylko te odczucia podsycają. Zaczynamy!

LIPIEC

KWITNIENIE

WYGLĄD KWIATU LNU – magiczna liczba 5

Kwiatostan lnu to luźne łodyżki z umieszczonymi na wierzchołkach kwiatami, tworzące wiechę. Pojedynczy kwiat tworzy 5 płatków. Na zewnątrz znajduje się zielony kielich złożony z 5 działek. Kształt kwiatu przybiera postać dzwonkowatą, kolistą, gwiaździstą, kędzierzawą. Płatki pojedynczego kwiatu opadają przeważnie w ciągu jednego dnia. Przy sprzyjających warunkach kwitnienie może trwać dłużej. Dobra wiadomość jest taka, że nie wszystkie kwiaty zakwitają w tym samym czasie. Stąd można cieszyć się polami kwitnącego lnu dłużej niż jeden dzień 🙂

Zdjęcia: Nitki Natury

BARWA

Lipcowe łany pól kwitnącego na niebiesko lnu to kwintesencja lata. Takie masz pewnie skojarzenia. I dobrze, bo powszechnie rosnący len ma kwiaty koloru niebieskiego lub fioletowego. Z 6 gatunków lnu, które można spotkać w Polsce, tylko jeden ma barwę żółtą. Jest to Len złocisty (Linum flavum L.) znajdujący się u nas pod ścisłą ochroną. Barwą wyróżnia się też Len przeczyszczający (Linum catharticum L.), którego kwiaty są białe. Pozostałe gatunki, czyli Len austriacki (Linum austriacum L.), Len karpacki (Linum extraaxillare Kit.), Len trwały (Linum perenne L.), Len włochaty (Linum hirsutum L.) i Len zwyczajny (Linum usitatissimum L.) maja barwę niebieską lub niebiesko-fioletową. Kwiaty tego ostatniego mogą przybierać jeszcze barwę białą.

Co innego, jeśli chodzi o gatunki lnu występujące poza Polską i Europą. Ich wielobarwność jest dużo większa i zaskakująca. Ciekawym przykładem jest Linum imbricatum, len występujący w USA. Jego kwiaty są dwubarwne, żółte z ciemnoczerwoną podstawą. Całkiem odmienne i niespotykane u nas kwiaty ma Linum pringlei S. Watson występujący w Meksyku oraz Linum grandiflorum, który można spotkać w Afryce Północnej. Są one mocno czerwone.

Wspomniane gatunki lnu to przykłady roślin dziko rosnących lub uprawianych na skalę przemysłową, a więc dostosowanych przez lata ewolucji do klimatu i gleb w różnych miejscach na Ziemi. Ale to nie oznacza, że czerwony len zobaczysz tylko podczas wojaży po świecie! Możesz uprawiać len w różnych kolorach w swoim ogródku (lub na balkonie). O tym, jak to zrobić piszę poniżej.

Len włochaty (Linum hirsutum), fot. Agnieszka Kwiecień,

Kwiat lnu na balkonie i w ogrodzie

Falujące pola kwitnącego na niebiesko lnu wywołują same pozytywne skojarzenia: spokój, odprężenie, nostalgię … W porównaniu chociażby do lat z połowy XX wieku zmniejszyła się znacznie powierzchnia pól lnianych, więc tylko nieliczni mogą się dzisiaj zachwycać takimi widokami.

!!! Swoją drogą, zachęcam do dzielenia się zdjęciami utrwalającymi te urocze pejzaże z lnem!

Co pozostaje tym, którzy nie mogą ich podziwiać w naturze?
Proponujemy … uprawę domową!

Len może być z sukcesem hodowany w ogródkach, na balkonach, a nawet w doniczkach w domu. Jego domowa uprawa nie wymaga specjalnej pielęgnacji, na pewno nie większej niż pozostałe rośliny, które mamy w domach. Zawsze kwitnie (co ciekawe kwiaty mogą utrzymywać się dłużej niż jeden dzień (!) – wiem, bo sprawdziłam :)) ciesząc oko niezwykłą, niebieską barwą.

Decydując się na uprawę lnu warto zwrócić uwagę na wysokość łodygi niektórych gatunków. Może on osiągać od 10 cm do nawet 70 cm wzrostu. Wysokie łodygi lnu mają tendencję do pokładania się, więc w uprawach w domu czy rabatach przydomowych powinny być siane w większej ilości tak, by wzajemnie się „podtrzymywały”.

Takie kępki kwitnącego lnu dają efekt falowania łąki na wietrze. Co już jest namiastką wspomnianych wcześniej widoków.

Len świetnie sprawdzi się do ogrodów skalnych, naturalistycznych i preriowych, na obwódki, na rabaty lub do pojemników.

GATUNKI LNU DO UPRAWY DOMOWEJ

Do gatunków, które najczęściej wysiewa się w ogrodach należy Len trwały (Linum perenne), bardzo atrakcyjny ze względu na kwiaty, niedużą wysokość i łatwość uprawy. Występuje w odmianie białej 'Nanum Album’ lub niebieskiej 'Nanum Saphirum’. Dorasta do 25 cm.

W ogródkach można również spotkać Len złocisty (L. flavum) kwitnący na żółto, który się szeroko rozkrzewia dochodząc do 30 cm wysokości. Są odmiany niższe (’Goldzwerg’) osiągające tylko 10 cm. Len złocisty szeroko się rozkrzewia, ma bezlistne łodygi. Od­miana 'Compactum’ dorasta do 20 – 30 cm. Rośliny od­miany ‚Goldzwerg’ osiągają zaledwie 10 cm.

Furorę w ogródkach może zrobić Len czerwony (L. Grandiflorum), którego kwitnące na czerwono kwiaty ozdobią każdą rabatkę.

Częstym gościem w przydomowych ogródkach jest również Len narboński (Linum narbonense) pochodzący z rejonów Morza Śródziemnego. Osiąga wysokość do 40 cm. Kwitnie na fioletowo lub fioletowoniebiesko.

Rzadkością w ogródkach jest Len dziurawcolistny (Linum hypericifolium) Pochodzi z Kaukazu i północno-wschodnich rejonów Turcji, gdzie zasiedla łąki, pastwiska, kamieniste i skaliste zbocza. Ma duże jasnoróżowe kwiaty z ciemnymi żyłkami. Można go uprawiać w donicy.

Kompozycje ogrodowe z lnem

Len dobrze komponuje się z niskimi trawami, np. ostnicami, miłkami, jeżówkami, krwawnikami, dzwonkami, złotowłosem, goździkami, posłonkami i kostrzewą oraz przywrotnikiem alpejskim, przetacznikiem kłosowym 'Erika’, jałowcem płożącym 'Golden Carpet’.

Len to także świetna roślina do ogrodu w stylu śródziemnomorskim razem z lawendą wąskolistną 'Munstead’, szałwią omszoną 'Adrian’, czyśćcem wełnistym, kolumnowymi jałowcami – np.’Sentinel’ czy 'Arnold’ oraz pachnącym rozmarynem i lebiodką pospolitą. Poczujemy się w takim ogrodzie jak na wakacjach! Len posadzony u podstawy róż zastąpi tradycyjnie występującą w tej roli lawendę czy kocimiętkę.

Zdjęcia: Couleur, Geraldine Dukes, MrsJacqueline (Pixabay), Annie Spratt, Iryna Lozova (Unsplash), Hagen Graebner (Wikimedia Commons)

Zaplanuj ogródek z kwiatami lnu już dziś!

Len jest wprawdzie rośliną jednoroczną, ale jej żywotność można przedłużyć o kilka lat, stosując regularne cięcie odnawiające. Zachęcamy wszystkich do zaplanowania w przyszłym roku wysiewu nasion lnu, żeby w letnich miesiącach cieszyć się z piękna jego kwiatów.

Kwiaty lnu nie tylko doskonale się prezentują w ogródku i na balkonie. Jako kwiaty cięte idealnie pasują do tworzenia świeżych bukietów. Natomiast uprzedzając opis tego, co dzieje się z lnem w następnych miesiącach, warto wspomnieć, że pojawiające się na gałązkach owoce lnu, czyli torebki z nasionami mogą być oryginalnym dopełnieniem suszonych bukietów zimowych.

Źródła:

  • zojalitwin.wordpress.com/2010/12/23/len-trwaly/
  • swiatkwiatow.pl/len-trwaly–linum-perenne-id365.html
  • ogrodeus.pl/len-trwaly

Zdjęcia: obrazek wyróżniający – Nitki Natury,
Walther Otto Müller – List of Koehler Images, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.orgwindex.phpcurid=25536

Share: