Ściereczki, fartuszki kuchenne, woreczki na chleb i inne przydatne w kuchni dodatki wykonane z tkaniny lnianej to powrót do korzeni. Jest jakaś niezwykła magia w kuchennych wnętrzach, w których pojawia się tkanina lniana. Odżywają obrazy wiejskich domów z lnianymi makatkami  i wyszytymi na nich sentencjami „Zimna woda, zdrowia doda”. A współczesność, która tak lubi skandynawskie wnętrza? Czyż nie domaga się naturalnych tkanin w naturalnych dla nich barwach?

Przez setki lat płótno, z którego szyto potrzebne w kuchni ścierki, woreczki na chleb, fartuchy, serwety było tkane w domowych warsztatach. Higroskopijne, antybakteryjne, przewiewne pozwala na przechowywanie żywności chroniąc przez dłuższy czas przed wysuszeniem oraz pleśnią. Bardzo pożądane są dziś zarówno te przedmioty, które są uszyte z naturalnie wyglądającego lnu jak i barwione, z nadrukiem, z naszytymi ozdobami czy żakardowe. Tradycyjne wzory są uzupełniane nowymi motywami. Świetnie wpisują się w styl eco. A w nowoczesnej kuchni są obiektem pożądania perfekcyjnej Pani Domu. Świetne do polerowania szkła i porcelany są poszukiwane przez barmanów. I co ważne! Nie są szorstkie w dotyku!

Ściereczki lniane

Najpopularniejszy materiał wykorzystywany do szycia ścierek to bawełna. Króluje niepodzielnie, choć jest różnej jakości i z domieszkami. Takie ściereczki są tanie. I to nie tyle jest ich wielka zaleta, co zdecydowana przewaga. To dlaczego len? A dlaczego lepiej ubrać w lecie sukienkę lnianą niż bawełnianą?

Najbardziej klasyczne wzory ściereczek kuchennych to kratka lub paski. Krateczki monochromatyczne lub kolorowe są niezwykle lubianym motywem. Styl skandynawski lubi kratki w odcieniach szarości i beżu, styl amerykański to czerwień, „nasze” kratki są rysowane cienkimi liniami przeplatającymi się z grubszymi, często innego koloru.

zdjęcia: www.unsplash.com

Ściereczki żakardowe są wielobarwne, nieco grubsze i bardziej dekoracyjne, pełnią często funkcję kuchennego ręcznika. Podobna rolę pełnią ścierki z nadrukiem. Niektórzy lubią eksponować tego typu akcesoria kuchenne, podkreślając styl wnętrza lub dekorując na szczególne uroczystości czy święta. Kolorystycznie dopełniają wyjątkowe  aranżacje nadając im „osobowość”. Idąc dalej, można sprawić sobie komplety składające się ze: ściereczek, fartuszków, rękawic i ręczników kuchennych, obrusów, bieżników czy serwet zabieranych na piknik, zasłonek lub zazdrostek. 

Fartuszki i rękawice kuchenne

Nie ma się co łudzić, zakładając fartuch w kuchni, prawdopodobnie większość wybierze taki ze sztucznego materiału, nieplamiącego się. Mnóstwo wzorów i fasonów proponuje wiele sklepów internetowych i stacjonarnych. Dla tych nielicznych, dla których naturalne tkaniny liczą się bardziej oferuje się fartuchy z domieszką bawełny. Do fartuszka czysto lnianego przekona się tylko ta gospodyni, która len kocha i za nic ma kłopoty z jego gnieceniem się.

Praktycznym uzupełnieniem kuchennego wyposażenia są lniane rękawice i rączki kuchenne oraz podkładki pod gorące naczynia. Praktycznym pomysłem okazują się lniane ocieplacze na butelki. Pracownie szyjące te akcesoria stawiają na ich staranne wykończenie, ciekawe i oryginalne wzory.

Woreczki lniane na …

chleb, zioła, grzyby, cebulę, czosnek, ziemniaki, paprykę i inne warzywa. Woreczki lniane mają wielorakie zastosowanie. Przechowywana w nich żywności jest całkowicie bezpieczna. Nie wysuszają włożonych do niej produktów, nie rozwija się pleśń, przez dłuższy czas zachowują świeżość. Woreczki świetnie nadają się do pakowania i przenoszenia zakupów.

Starannie wykończone koronką lub z ręcznie wykonanymi aplikacjami mogą być ozdobą stołu.  Aranżację stołu w stylu wiejskiej chaty uzupełni woreczek  z niebarwionego lnu, natomiast elegancki stół ozdobi przepiękny, uszyty z białego lnu, misternie i delikatnie wykończony, elegancki woreczek lub koszyczek. Dopełnieniem wystroju będą lniane serwetniki

zdjęcia własne

Lniane mieszki służą nie tylko do przechowywania żywności. Doskonale nadają się do „ukrycia” np. biżuterii. Niezwykle popularne są sakiewki z pachnącą zawartością lawendy oraz innych ziół lub mydła. Można je trzymać w pokoju w szafie, pod poduszką lub łóżkiem, w łazience lub kuchni.

Ponadto woreczki szyte z kolorowych tkanin lnianych albo wręcz przeciwnie z naturalnie wyglądającego lnu są atrakcyjną alternatywą do opakowywania prezentów.

Lniane woreczki możemy również wykorzystać do domowej hodowli kiełków różnych odmian m.in. zbóż, soczewicy, fasoli mung, rzeżuchy oraz większych nasion wytwarzających śluz, takich jak ciecierzyca czy soja.

Share: