Renesans konopi
Obecnie, konopie przeżywają swój wielki powrót jako produkt wykorzystywany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, tekstylnym oraz do wytwarzania leków.
Konopie budzą niewątpliwie wielkie kontrowersje, a duża liczba osób, podchodzi do nich z dystansem. Prawdopodobnie wiąże się to z obawą przed odurzającymi właściwościami tej rośliny.
Warto wiedzieć, że ten rodzaj nasion konopi, z których wytwarzany jest olej konopny, to nasiona konopi siewnej (Cannabis Sativa). A one są całkowicie pozbawione odurzających właściwości. Posiada za to ogromną ilość naturalnych składników odżywczych i antyoksydacyjnych. A to one właśnie przyczyniają się do utrzymania wewnętrznego zdrowia oraz zewnętrznego blasku na skórze, włosach czy paznokciach.
Konopie jako SUPERŻYWNOŚĆ
Nasiona konopi oraz wytwarzany z nich olej, zaliczane są do tzw. kręgu superżywności (superfoods).
Niezwykłe właściwości konopi
Niewątpliwie imponująca jest ilość zalet konopi. Aż trudno uwierzyć, że te małe ziarna zawierają tyle bogactwa:
- konopie zawierają pełny zestaw aminokwasów esencjonalnych i nieesencjonalnych, które są niezbędne m.in. do prawidłowej pracy układu nerwowego, odpornościowego, rozrodczego
- zawierają dużą ilość pełnowartościowego białka (ponad dwa razy więcej niż jajka). W 100 g nasion jest aż 25g białka. Coraz częściej białko konopne jest wykorzystywane jako suplement diety.
- olej konopny zawiera dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie Omega-3, 6 i 9 oraz kwas gammalinolenowy, który jest bardzo rzadko spotykany w produktach spożywczych. Wpływają korzystnie na układ krwionośny, obniżają ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, wspierają leczenie chorób skórnych, takich jak egzema, łuszczyca
- nasiona konopi zawierają wysoką ilość błonnika pokarmowego, który odpowiada za perystaltykę jelit
- surowe nasiona konopi zawierają wiele substancji odżywczych m.in.: wapń, fosfor, potas, witaminę A i F, żelazo, magnez i cynk
- z konopi (Cannabis Santiva) produkuje się olejek CBD, z którego zaczyna korzystać coraz więcej osób.
Olej konopny w kosmetyce
Coraz więcej firm kosmetycznych, podążając za trendem wytwarzania kosmetyków naturalnych, wprowadza do swojej oferty produkty zawierające olej konopny. Oczywiste jest, że nie każdy kosmetyk, na którym widnieje znaczek naturalnej substancji roślinnej jest dobrym produktem, dlatego przede wszystkim należy czytać składy kosmetyków. Co ważne, konopie, dzięki zawartości kannabinoidów (odgrywają rolę ochronną przeciw szkodnikom, chorobom i promieniowaniu ultrafioletowemu), mogą być uprawiane bez użycia środków ochrony roślin, przez co idealnie nadają się do produkcji kosmetyków naturalnych.
Witamina E
Olej konopny jest skarbnicą witaminy E, która w oleju i nasionach konopi, występuje pod postacią gamma-tokoferolu. Witamina ta posiada szereg pozytywnych właściwości, które przyczyniają się do zachowania witalności, zdrowia i urody. Odpowiada również za produkcję kolagenu. Włókna kolagenu wpływają na jędrność i gładkość skóry, chronią przed tworzeniem się zmarszczek.
Witamina E odżywia skórę, chroni ją przed szkodliwym wpływem środowiska (temperatura, wiatr, promienie słoneczne) oraz wspomaga odnowę naskórka po urazach. Dzięki związkom wchodzącym w jej skład (delta-tokotrienole) zapobiega powstawaniu czerniaka. Jest odpowiedzialna za wewnętrzną produkcję antyoksydantów.
W oleju i nasionach konopi, prócz witaminy E, można znaleźć witaminy z grupy B, minerały, beta-karoteny, które również chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry.
Kwas gammalinolenowy GLA
GLA jest to trójnienasycony kwas tłuszczowy Omega-6. Ten rzadko spotykany kwas, występujący w konopiach, posiada szereg właściwości pielęgnacyjnych, pomagających w walce z problemami skórnymi. Zapobiega powstawaniu stanów zapalnych oraz reguluje wydzielanie sebum. Jest szczególnie polecany osobom borykającym się z trądzikiem, wypryskami czy atopowym zapaleniem skóry. Sprawdzi się również dla osób mających problem z łupieżem, egzemami czy łuszczycą skóry. Witamina E wspomaga działanie kwasu gammalinolenowego GLA.
Nienasycone kwasy tłuszczowe
Nasiona konopi zawierają najwięcej kwasów Omega-6, Omega-3, Omega-9 oraz rzadko spotykany kwas gammalinolenowy GLA. Olej konopny w 80% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, które idealnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Nawilżają skórę, jednocześnie chroniąc ją przed utratą wody oraz wspomagają regenerację lipidów skórnych, które produkuje organizm człowieka. Kosmetyki z konopiami szczególnie sprawdzają się u osób z suchą, pozbawioną blasku cerą, ze skłonnościami do rogowacenia czy łuszczenia się.
Aminokwasy esencjonalne
Aminokwasy esencjonalne to treonina, metionina, cystyna oraz leucyna. Treonina jest aminokwasem potrzebnym do budowy kolagenu i elastyny. Odpowiadają za utrzymanie jędrności i elastyczności skóry oraz biorą udział w procesie regeneracji skóry.
Metionina i cystyna wspierają oczyszczanie organizmu, ochronę przed promieniowaniem UV oraz negatywnym działaniem wolnych rodników, dzięki czemu opóźniają starzenie się skóry. Aminokwasy te są istotnymi składnikami włosów, skóry i paznokci.
Natomiast leucyna działa przeciwzapalnie, dzięki czemu wspomaga gojenie się ran.
autor: Klaudia Szot
Produkty prezentowane na zdjęciach dostępne na nitkinatury.pl
Przejdź
Źródła:
- https://konopny-sklep.com/konopie-indyjskie-a-konopie-siewne-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie
- B. Simonsohn, Konopie-cud natury, Białystok 2020.
- https://www.ekologia.pl/kobieta/zdrowie/aminokwasy-wlasciwosci-i-wystepowanie-produkty-bogate-w-aminokwasy,23178.htm
- https://biokonopia.pl/blog/post/17-niezwykle-wlasciwosci-lecznicze-oleju-konopnego
- https://sante.pl/jedz-zdrowo/nieluskane-nasiona-konopi-siewnej-absolutny-hit-zdrowej-diety/
- https://www.royalqueenseeds.pl/content/198-czym-sa-kannabinoidy-i-dlaczego-sa-wazne