Koncentrat nawilżający z liposomami

Mamy w ofercie naszego sklepu niepozornie wyglądający kosmetyk, który ma właściwości niezwykle mocnego nawilżenia skóry. Działa jak bomba: szybko i skutecznie.

Koncentrat nawilżający z liposomami

Bo o nim mowa, cieszy się bardzo pozytywnymi ocenami i zadowoleniem użytkowniczek. Nie znam osoby, która źle wypowiedziałaby się o tym produkcie. Wręcz przeciwnie, słyszę same pochlebne opinie. Zresztą w różnych uznanych i opiniotwórczych miejscach w internecie również takowe znajduję. Producentowi, czyli firmie Fitomed można tego produktu pogratulować.

Koncentrat nawilżający – na pierwszy rzut oka …

Opakowanie

Pojemność

Zacznijmy od tego, że Koncentrat nawilżający z liposomami mieści się w buteleczce z plastiku (mamy nadzieję, że do czasu, bo firma już dokonuje zmian na opakowania szklane innych swoich produktów) o pojemności 100 ml. Wydawałoby się, że to niedużo, ale naprawdę kosmetyk jest wydajny. I w zależności od tego, ile się go zużywa (można dodać do kremu, toniku czy szamponu) i ile osób z niego korzysta (Ty, Ty razem z przyjaciółką, Ty i mama, Ty i córka, i jeszcze inne konfiguracje 🙂 ) może wystarczyć na dwa, trzy miesiące.

Funkcjonalność

Sama buteleczka jest niewielka, poręczna. Nakrętkę można zdjąć całkowicie lub tylko uchylić wieczko, co pozwala na dozowanie po kropelce. Spotkałam się z zarzutem, że to dozowanie się nie bardzo udaje, zwłaszcza wtedy, gdy chce się odliczyć dokładną ilość kropli. Wydaje mi się, że przy odrobinie koncentracji jest to łatwe do zrobienia, ale dla pewności dodajemy w sklepie pipetę (gratis) umożliwiającą dokładne odmierzenie substancji.

Wygląd

Buteleczka jest z ciemnego brązowego materiału, dzięki czemu chroni przed nadmiernym oddziaływaniem światła. Etykieta niestety jest mało ciekawa, nieprzyciągająca. Być może w liftingu opakowania i etykiety, jaki producent zaserwował niektórym swoim produktom, weźmie udział również nasz koncentrat nawilżający z liposomami.

Najważniejsze składniki koncentratu

Koncentrat stanowi zawiesinę liposomów z wyciągami z aralii, siemienia lnianego, lukrecji, nasturcji oraz substancje: hialuronian sodu, D – panthenol, glukoza, sól magnezu PCA.

Składniki INCI: Aqua, Herb Extracts (25%): Aralia Nudicaulis, Linum Usitatissimum, Glycyrrhiza Glabra, Tropaeolum Majus, Glycerin, Lecithin (2%), D-panthenol (4%), Sorbitol, Glucose, Silkaminoacids, Trilaureth-4-phosphate, Lactic Acid, Sodium Hyaluronate, Diazolidynyl Urea, Magnesium Pca, Phenoxyethanol, Ethylhexyglycerin.
Liposomy

Są to małe struktury, tworzące kulę, wewnątrz której znajduje się pęcherzyk wypełniony wodą lub wodnym roztworem. Pęcherzyk otaczają dwie warstwy lipidowe (rys. poniżej). Co jest niezwykle ważne otoczka z tych warstw jest zbudowana tak, jak nasza błona komórkowa.

Liposomy można napełniać wodą lub innymi substancjami, na przykład aktywnymi formami witamin A, B, C, E, kwasem hialuronowym, kolagenem, elastyną, wyciągami z roślin, koenzymem Q10, jak również tlenem i „wysyłać” do naszego organizmu uzupełniając braki w miejscach, w których jest ich niedobór. Liposomy stają, więc swoistym magazynem i środkiem transportowym w jednym.


Sposób dostarczania składników odżywczych na poziomie wewnątrzkomórkowym odbywa się na kilka sposobów:

1. Endocytoza – proces, w którym liposom przedostaje się do wnętrza komórki bez przechodzenia przez błonę komórkową. To komórka pochłania liposom, tworząc pęcherzyk ograniczony błoną (tzw. endosom).
2. Adsorpcja – liposom przylega do błony komórkowej i uwalnia swoją zawartość do wnętrza komórki.
3. Fuzja – warstwa fosfolipidowa liposomu łączy się bezpośrednio z błoną komórkową, a zawartość liposomu przedostaje się do przestrzeni wewnątrzkomórkowej.
4. Wymiana lipidów – zawartość liposomu i wnętrza komórki ulegają zamianie.

liposol.pl/liposomy/

Preparaty kosmetyczne działają jedynie na warstwę rogową naskórka bez możliwości wnikania wgłąb. Dzięki liposomom można tę barierę pokonać. Co ciekawe liposomy jako wędrujące magazyny docierają tam, gdzie są najbardziej potrzebne (błona komórkowa przepuści liposom w miejscu zmienionym, ponieważ tam będzie rozluźniona przestrzeń międzykomórkowa). Jako magazyny liposomy umożliwiają podawanie substancji stopniowo, w większych odstępach czasu i działając przez dłuższy czas.

W liposomach, w jakie wzbogacony jest omawiany koncentrat znajdują się wyciągi z aralii, siemienia lnianego, lukrecji, nasturcji.

Czy wiesz, jakie działanie mają te rośliny?

Aralia (Aralia Nudicaulis)
Aralia, fot. Sandra_karuna /Pixabay 

Aralia bezbronna (tak się ją nazywa) ma szczególnie cenną część korzeniową. Substancje pozyskane z tej rośliny, zawarte w kosmetyku, działają regenerująco i odmładzająco na skórę oraz zapobiegają powstawaniu zmarszczek.

Siemię lniane (Linum Usitatissimum)

Wyciąg z siemienia lnianego wprowadza do skóry dawkę substancji nawilżających, osłaniających, odżywczych, antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych i innych. Pełną wiedzę o tym, co kryje się w kosmetykach z lnem i jakie jest ich działanie znajdziesz na stronie naszego bloga.

Lukrecja gładka (Glycyrrhiza Glabra)

Również w przypadku tej rośliny bogaty w substancje jest korzeń. Lukrecja ma działanie antyoksydacyjne, co jest wynikiem obecności flawonoidów (według naukowców najsilniejszych, obecnie znanych w naturze) oraz depigmentacyjne (plamy starcze, przebarwienia). Jej obecność w ekstrakcie ma również działanie przeciwzapalne, a także hamujące wzrost bakterii, wirusów i grzybów. I na koniec, lukrecja ma działanie nawilżające i jest doskonała dla skóry odwodnionej.

Nasturcja (Tropaeolum Majus)
Nasturcja, fot. Angelstar/Pixabay

Jest bardzo popularną rośliną ozdobną w wielu polskich ogrodach. Wielobarwna, pnąca się po pergolach, dekoruje i wzbogaca otoczenie. Jest prawie w całości jadalna. Ze względu na dużą zawartość witaminy C, beta karotenu oraz luteiny oraz szeregu innych substancji znalazła zastosowanie również w kosmetyce. Wyciągi z nasturcji zawierają między innymi mirozynazę. Dzięki temu enzymowi o silnych właściwościach bakterio-, wiruso- i grzybobójczych wpływa łagodząco na stany zapalne skóry, opryszczki, trądziku, wyprysków. Stąd, więc nasturcja pojawia się w kosmetykach mających zastosowanie do cery podrażnionej. Ekstrakt z nasturcji ma działania antyseptyczne. Zawiera też siarkę, stosowaną do pielęgnacji skóry i włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, hamującą łojotok.

Pozostałe składniki koncentratu

Hialuronian sodu (Sodium Hyaluronate)

Substancja wytwarzana biotechnologicznie jest odpowiednikiem naturalnie występujących w skórze soli hialuronowych (razem z kolagenem i elastyną tworzą „strukturę” skóry). Niestety z wiekiem jego poziom maleje. Do kosmetyków jest dodawany przede wszystkim dla zapobiegania wysychaniu i krystalizacji kosmetyku po otwarciu opakowania. Oprócz tego ma również pozytywny wpływ na skórę. Jest antyoksydantem, ma właściwości nawilżające, wygładzające i przeciwzmarszczkowe.

D – panthenol

Nazywany prowitaminą B5. Podobnie jak hialuronian sodu jest wykorzystywany jako humektant (zapobiega wysychaniu kosmetyku). Substancja przyspiesza gojenie, łagodzi podrażnienia, poparzenia i alergie, nawilża, koi.

Glukoza

W kosmetykach ma działanie nawilżające. Ogranicza odparowywanie wody.

Sól magnezu PCA (Magnesium Pca)

Składnik nawilżający skórę, wiążący i zatrzymujący wodę. Zapobiega utracie wody z organizmu przez skórę. Ma także działanie zapobiegające wysychaniu kosmetyków.

Lecithin

Jest naturalnym emulgatorem oraz zagęstnikiem. Ma właściwości odżywcze, zmiękczające. Ułatwia wchłanianie substancji aktywnych. Na skórze początkowo daje uczucie lepkości, po czym się wchłania.

Aminokwasy jedwabiu (Silkaminoacids)

Kolejny składnik, który utrzymuje wodę, dzięki czemu nawilża skórę, również humektant. Posiada dobre właściwości regeneracyjne, przeciwdziała przebarwieniom, nadaje skórze gładkość.

Trilaureth-4-phosphate

Dzięki tej substancji preparat ma funkcję myjącą i emulsyjną. Pomaga tworzyć konsystencję, ułatwia aplikację kosmetyków, ale oprócz tego ma działanie zwilżające i wygładzające.

Kwas mlekowy (Lactic Acid)

Kolejny środek o właściwościach nawilżających. Ma ponadto zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka. Zwiększa skuteczność działania innych preparatów – skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w koncentracie. Odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych, czyli wszelkiego rodzaju wyprysków i zaskórników. Doskonale się sprawdza przy trądziku.

Diazolidynyl Urea

Substancja konserwująca, która uniemożliwia rozwój i przetrwanie mikroorganizmów w czasie przechowywania produktu. Chroni również kosmetyk przed nadkażeniem bakteryjnym, które możemy wprowadzić przy codziennym użytkowaniu produktu (np. nabierając krem palcem)

Sorbitol

Składnik ma działanie nawilżające, wiąże wodę w naskórku, potrafi przeniknąć do warstwy rogowej. Zapobiega wysychaniu kosmetyków i podnosi lepkość, działa wygładzająco i zmiękczająco.

Phenoxyethanol

Stosowany jako substancja konserwująca. Ma właściwości bakteriobójcze. Pełni rolę substancji zapachowej.

Ethylhexylglycerin

Następny humektant i konserwant. Substancja o działaniu bakteriobójczym.

Korzyści ze stosowania Koncentratu nawilżającego z liposomami

  • mocno nawilżający
  • łagodzący
  • regeneracyjny
  • wydajny
  • do samodzielnego wykorzystania przy tworzeniu własnych kosmetyków

Podsumowując, jest to kompozycja substancji przeznaczonych do każdego rodzaju skóry, szczególnie wymagającej nawilżenia.

Zastosowanie i sposoby użycia

Najlepiej użyć Koncentratu jako składnika nawilżającego w lotionach, kremach, serum, żelach do cery wymagającej bardziej intensywnego nawilżenia oraz balsamach do ciała w stężeniu 5-20%.
W czystej postaci koncentrat można stosować, ale nie codziennie (najlepiej co 2 lub 3 dzień) i w niewielkich ilościach (substancja mocno skoncentrowana).

Możesz go dodać do toników, płynów do twarzy, balsamów, masek do włosów. Przy jednorazowym użyciu wystarczy kilka kropel (2-3) wymieszanych z kremem/balsamem/tonikiem.
Koncentrat szybko się wchłania, dzięki czemu od razu wyczuwa się wyraźne nawilżenie i odprężenie.

Jeśli lubisz eksperymentować i tworzyć własne receptury kosmetyków, to Koncentrat nawilżający z liposomami jest dla Ciebie!

KONCENTRAT NAWILŻAJĄCY Z LIPOSOMAMI MOŻESZ TERAZ KUPIĆ W SKLEPIE nitkinatury.pl
Przejdź

Źródła:

  • liposol.pl/liposomy/
  • www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/zaklad-chemii-fizycznej/cwiczenie_20_farm_mod.pdf
  • pl.phytoterapie.cz/lekorice-glycyrrhiza-uralensis/
  • biotechnologia.pl/kosmetologia/lukrecja-gladka-roslina-nie-tylko-lecznicza,436
  • www.doz.pl/czytelnia/a1877-Nasturcja_-_kwiat_Ameryki_Poludniowej
  • wizaz.pl

Share: