Nadeszła piękna, kolorowa i nadal słoneczna jesień. Krajobraz się zmienia. Zieleń powoli zastępują żółcie, czerwienie, brązy. Pięknie opalone latem ciała, owiewane ciepłym wiatrem i kąpane w słonej wodzie podczas wakacyjnych urlopów potrzebują na ten czas odpowiedniej pielęgnacji. Pora sięgnąć po kosmetyki odpowiednie na jesień i zimę.

Len na jesień i zimę

Olej lniany czy ekstrakty pozyskiwane z lnu są składnikiem bardzo pożądanym w kosmetykach przeznaczony na porę jesienno – zimową. Najważniejsze jest tu działanie natłuszczające, łagodzące podrażnienia, antybakteryjne.

Równie istotne są inne związki, które doskonale poradzą sobie z problemami pielęgnacyjnymi podczas chłodniejszych dni.

Czego potrzebuje nasze ciało po letnich przeżyciach?

  1. dalszej ochrony (słońce, wiatr, klimatyzacja, zanieczyszczenie środowiska)
  2. nawilżenia
  3. odżywienia
  4. regeneracji
  5. odprężenia (stres)

A teraz po kolei …

Jesienne słońce nie takie niewinne

Jesień fot. DanaTentis, Pixabay

Jesień swoimi walorami próbuje przebić niezaprzeczalne zalety lata, a nawet wydłużyć je, jeżeli natura nie poskąpi pięknych, słonecznych dni. Chcąc uchronić naszą skórę pamiętajmy o filtrach ochronnych UVB, UVA. Jednocześnie mają działanie przeciwzmarszczkowe i wspierające cerę problematyczną.
fot. DanaTentis, Pixabay

Pamiętaj o nawilżeniu!

Po letnich kąpielach słonecznych skóra jest prawdopodobnie wysuszona. Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach tylko pogłębia ten proces. Skóra ma wówczas skłonności do złuszczania, przebarwień i pękania naczynek krwionośnych. Nie mówiąc już, że szybciej się starzeje.

Co powinny zawierać nawilżające kosmetyki na jesień?

Oto lista składników:
NMF (Natural Moisturizing Factor )

Warto wspomnieć, że w warstwie rogowej naszej skóry znajduje się naturalny czynnik nawilżający. Jest to mieszanka związków rozpuszczalnych w wodzie, których głównym zadaniem jest nawodnienie skóry i utrzymywanie odpowiedniego jej poziomu. W skład tej mieszanki wchodzą: aminokwasy, mocznik, alfa – hydroksykwasy i ich sole (mleczany), kwas moczowy i piroglutaminowy, sól sodowa kwasu piroglutaminowego (PCA Na), amoniak, kreatynina, glikozamina, sód, potas, magnez, wapń, mrówczany i cytryniany. Składniki te mają właściwości hydrofilne. Ich właściwy poziom gwarantuje odpowiednie nawilżenie i gładkość skóry.

POLIHYDROKSYKWASY (PHA):
– glukonolakton
– kwas laktobionowy
Mają zdolność wiązania wody z zewnątrz, dzięki czemu zatrzymują ją w skórze na dłużej. Jest ona wtedy doskonale nawilżona.

MOCZNIK
Ma zdolność do zatrzymywania wody (działanie higroskopijne), stąd jest uważany za najlepszą, naturalną substancję nawilżającą (przy stężeniu do 10% – silnie nawilżającą). Działa przeciwświądowo i odkażająco, przyspiesza gojenie się uszkodzonego naskórka.

DWUGLICERYNA
To naturalny nawilżający alkohol wielowodorotlenowy o właściwościach uelastyczniających i natłuszczających. Zmniejsza on wskaźnik odparowania wody i pomaga w utrzymaniu właściwego poziomu nawilżenia wewnątrz warstwy rogowej naskórka.

SORBITOL
Jest to substancja hydrofilowa, nawilżająca, wiąże wodę na powierzchni naskórka.

Koncentrat nawilżający z liposomami
Koncentrat nawilżający
z liposomami 100 ml

Najważniejsze składniki:

koncentrat stanowi zawiesinę liposomów z wyciągami z aralii (żeń-szenia syberyjskiego), siemienia lnianego, lukrecji, nasturcji oraz substancje: hialuronian sodu, D – panthenol, glukoza, sól magnezu PCA.

Korzyści dla Ciebie:
– mocno nawilżający
– łagodzący
– regeneracyjny
– wydajny
– do samodzielnego wykorzystania przy tworzeniu własnych kosmetyków.
fot. Nitki Natury

Produkt dostępny na nitkinatury.pl
Przejdź

Nawilż skórę od środka!

Kosmetyki, najbardziej naturalne nie zastąpią dobrego odżywiania się i nawadniania.
Jeżeli wypijesz dwa litry wody dziennie, zapewnisz skórze tyle wody, ile potrzebuje!
fot. Congerdesign, Pixabay

Odżywiaj i regeneruj!

Skupiając się na jesiennych potrzebach skóry trzeba pamiętać, że słońce to nie jedyna przyczyna utraty podstawowych właściwości. Pogoda o tej porze staje się nieprzewidywalna. Gwałtowne zmiany temperatury, coraz silniejsze, chłodne wiatry równie negatywnie wpływają na jej kondycję. Dokładając do tego zanieczyszczenie powietrza i stres dodajemy naszemu ciału więcej pracy, z czym bez wyraźnej pomocy z naszej strony samo sobie nie poradzi.

Kosmetyki na jesień powinny mieć w sobie:

CERAMIDY
Do składników niezbędnych w jesienne kuracji należy dorzucić ceramidy. Są to substancje tłuszczowe, które wypełniają przestrzeń między komórkami w rogowej warstwie naskórka. Łącząc się z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi tworzą swego rodzaju mur wodno – lipidowy.
Korzyści dla skóry:

  • chronią przed utratą wody
  • pozwalają utrzymywać poziom nawilżenia na odpowiednim poziomie
  • chronią przed zgubnym wpływem: promieni UV, zanieczyszczeń środowiska i dymu papierosowego
  • spowalniają oznaki starzenia się skóry
  • przeciwdziałają nadmiernemu złuszczaniu się naskórka
  • przywracają jędrność i elastyczność skóry
  • pielęgnują skórę dotkniętą atopowym zapaleniem i trądzikową
KWAS HIALURONOWY

Kolejną substancją występującą w organizmie człowieka jest kwas hialuronowy, który ma wyjątkową zdolność wiązania wody. Jego obecność wpływa na jędrność, gładkość i elastyczność skóry. Z wiekiem jest go coraz mniej, co powoduje wysuszenie skóry i zwiększa podatność na powstawanie zmarszczek. Oprócz roli nawilżającej kwas hialuronowy ma właściwości gojące i regeneracyjne. Jest często stosowany do pielęgnacji ran, owrzodzeń, zmniejszenia istniejących blizn i rozstępów. Powszechnie jest stosowany w gabinetach medycyny estetycznej jako substancja wstrzykiwana w okolice ust czy oczu.

fot. Nitki Natury

Mój Krem Nr 3
Krem jest przeznaczony do cery suchej, matowej i zmęczonej. Doskonały pod makijaż. Świetnie sprawdza się jako krem do rąk.
Najważniejsze składniki: olej witaminowy (zawiera witaminy A, E, F, koenzym Q10 oraz mieszaninę olejów: migdałowego, makadamia i rokitnikowego), masło kakaowe, woda lawendowa, nawilżający koncentrat w liposomach z lnu, żeń-szenia syberyjskiego, lukrecji i nasturcji.
Korzyści dla Ciebie:
– odżywia,
– wygładza,
– wpływa pozytywnie na witalność skóry,
– dobrze się wchłania,
– jest wydajny.

Produkt dostępny na nitkinatury.pl
Przejdź

RETINOL
Retinol jest nazywany witaminą młodości, a to witamina A.
Kuracja retinolem wpływa na:

  • usunięcie zrogowaciałej części naskórka, skóra odzyskuje gładkość
  • poprawę elastyczności skóry
  • regulację ilość wydzielanego łoju, odblokowanie i zwężanie porów, zmniejszanie tendencji do tworzenia się zaskórników i wyprysków
  • redukcję przebarwień

Kosmetyki z retinolem powinno się stosować na noc, chronić przed światłem i wysoką temperaturą. Używane zgodnie z zaleceniami nie powinny uczulać.

Kwasy owocowe (AHA)

Najbardziej popularne w kosmetyce to: kwas glikolowy, winowy, mlekowy, jabłkowy i cytrynowy. W naturze są składnikiem owoców, warzyw, trzciny cukrowej i kwaśnego mleka. 

Stosowanie kwasów owocowych w niskim stężeniu działa na skórę nawilżająco, wyższe ich stężenie będzie bardziej działać na rzecz jej odbudowy.
Szczególnie działanie AHA wpływa na:

  • wygładzanie zmarszczek i bruzd oraz ogólną poprawę wyglądu
  • nawilżenie,
  • rozjaśnienie plam pigmentacyjnych
  • łatwiejsze wchłanianie substancji odżywczych i regenerujących, np. witamin czy kwasu hialuronowego
  • normalizację działania gruczołów łojowych
  • dzięki swym właściwościom złuszczającym oraz działaniu antyseptycznemu i bakteriobójczemu – pielęgnację skóry młodej i leczenie trądziku

Podczas letnich miesięcy nie należy stosować retinolu i kwasów owocowych. Zmniejszają one naturalną odporność skóry na promieniowanie UV. Są za to szczególnie pożądane w składzie kosmetyków na jesień.

OLEJE I OLEJKI ROŚLINNE
Występują w postaci czystej, olejków nierafinowanych lub jako baza, ewentualnie składnik wielu kosmetyków. Mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, a także kojące i łagodzące.

Ceramidy mogą być pochodzenia syntetycznego, zwierzęcego i roślinnego.
Jest w nich obecny kwas linolowy zaliczany do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Stąd coraz powszechniej wykorzystuje się w kosmetyce dobre i świeże oleje roślinne, w tym lniany.

fot. Nitki Natury

Mydło Karotkowy Len
Jest przeznaczone do każdego rodzaju skóry.
Najważniejsze składniki: ekologiczny czerwony (surowy) olej palmowy 100% Bio bogaty w witaminę E, olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej rycynowy, masło shea, mielone nasiona lnu.
Korzyści dla Ciebie:
– doskonale natłuszcza i uelastycznia skórę
– odżywia i regeneruje
– delikatnie peelinguje skórę,
– relaksuje dzięki zapachowi patchouli i ylang ylang

Produkt dostępny na nitkinatury.pl
Przejdź

Olejki eteryczne możemy sobie zaaplikować w jesienne wieczory w ramach seansów aromaterapii. Ich zapach zrelaksuje, uspokoi, ułatwi zasypianie lub poprawi nastrój, ożywi i przywróci energię.

Wszystkie powyżej opisane składniki powinny się znaleźć w kuracjach podejmowanych jesienią. Zadbajmy nie tylko o skórę twarzy. Pamiętajmy o całym ciele oraz włosach i paznokciach. Do następnego lata 🙂

Literatura:

Share: