Olej lniany w kosmetyce

Jakie właściwości posiada olej lniany? Co czyni go tak wyjątkowym produktem do pielęgnacji ciała, włosów i paznokci? Jak należy go stosować, aby osiągnąć zadowalające rezultaty?

Każda kobieta marzy o nieskazitelnej skórze, lśniących, gęstych włosach oraz długich i mocnych paznokciach. Na rynku kosmetycznym jest mnóstwo kosmetyków, obiecujących rewelacyjne rezultaty, a koncerny kosmetyczne przeganiają się w tworzeniu nowych specyfików w celu zdobycia przychylności konsumentów.

Kosmetyk z kuchni

Wraz ze wzrostem rozwoju rynku kosmetycznego, w masowej ilości produkowane są kosmetyki zawierające wiele zbędnych, a czasami nawet bardzo szkodliwych dla organizmu człowieka- substancji. Jednak obecnie, coraz więcej osób interesuje się naturalnymi sposobami zachowania urody i pragnie stosować świadomą pielęgnację swojej skóry oraz wybierać kosmetyki z właściwymi składnikami.

Świadomy wybór konsumentów obejmuje czytanie etykiet kosmetyków, rezygnację z produktów nafaszerowanych zbędnymi konserwantami, detergentami, substancjami drażniącymi oraz mogącymi powodować alergię.

Produkty zawierające olejki eteryczne, naturalne wyciągi roślinne oraz witaminy i minerały, zapewniają skórze, włosom oraz paznokciom, idealną ochronę oraz zestaw składników odżywczych, niezbędnych do utrzymania zdrowego i pięknego wyglądu.

W naszej kuchni możemy znaleźć produkty, które świetnie sprawdzą się również w codziennej pielęgnacji skóry, dogłębnie ją nawilżając oraz odżywiając. Szczególne zastosowanie w kosmetyce ma olej lniany, który zawiera bogactwo wartościowych składników, działających jak eliksir piękna na skórę, włosy oraz paznokcie.

Co sprawia, że olej lniany jest tak wyjątkowy?

WITAMINA E

Olej lniany jest skarbnicą witaminy E, która w kosmetyce zyskała rangę „witaminy młodości”. To określenie nie zostało użyte przypadkowo, ponieważ witamina ta odpowiada za neutralizację wolnych rodników, które przyczyniają się do utraty jędrności skóry, co skutkuje wytworzeniem się zmarszczek. Ponadto, idealnie regeneruje, odżywia i nawilża naskórek, sprawiając, że skóra staje się elastyczna i miękka w dotyku.
Jej kolejną zaletą jest to, że chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV oraz działa przeciwzapalnie, dzięki czemu przyspiesza gojenie się ran. Witamina E wykorzystywana jest w walce z problemami skórnymi, m. in w leczeniu łuszczycy, trądziku, różnych egzem i zapaleń skóry.

MYDŁO PROBLEMOWE - w składzie ma olej lniany, oliwę z oliwek i olej avocado, olej palmowy, olej NEEM (z miodli indyjskiej), wosk pszczeli, olejek eteryczny
MYDŁO PROBLEMOWE – w składzie ma
olej lniany, oliwę z oliwek i olej avocado, olej palmowy, olej NEEM (z miodli indyjskiej), wosk pszczeli, olejek eteryczny, fot. Nitki Natury

KWASY TŁUSZCZOWE

Kolejnym cennym składnikiem oleju lnianego są nienasycone kwasy tłuszczowe: Omega-3 oraz Omega 6. Len króluje wśród produktów, które zawierają największą ilość tych jakże cennych kwasów dla zdrowia człowieka. Już od dawna znany jest korzystny wpływ tych składników na funkcjonowanie układu krwionośnego, pokarmowego oraz kostnego. Olej lniany, dzięki bogactwu kwasów tłuszczowych może przynosić pozytywne rezultaty nie tylko dla zdrowia, ale także w poprawie stanu skóry, włosów i paznokci.

KWAS ALFA-LINOLENOWY

MASŁO DO CIAŁA KONOPIE I AWOKADO  - w składzie: olej konopny, olej awokado, olej lniany, masło kakaowe, masło shea, witamina E, olejki eteryczne: cytryna, may chang, jałowiec

MASŁO DO CIAŁA KONOPIE I AWOKADO – w składzie: olej konopny, olej awokado, olej lniany, masło kakaowe, masło shea, witamina E, olejki eteryczne: cytryna, may chang, jałowiec  

Kwas alfa-linolenowy z grupy kwasów omega-3, idealnie sprawdza się w regeneracji szorstkiego naskórka oraz w procesie gojenia się ran, ponieważ posiada właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące stany zapalne. Ponadto kwas ten łączy się z cząsteczkami tlenu na powierzchni skóry, tworząc pewnego rodzaju „ochronny plaster”. Dzięki takiej ochronie, skóra ma zapewniony odpowiedni stopień nawilżenia oraz korzystne warunki do odnowy uszkodzonej tkanki skórnej. Co istotne dla osób borykających się z przetłuszczaniem się skóry, kwas ten posiada właściwości regulujące pracę gruczołów łojowych, które wydzielają sebum, dlatego będzie odpowiednio działa na cerę tłustą oraz mieszaną.

Niedobór kwasów Omega-3 sprawia, że włosy stają się matowe, szorstkie w dotyku oraz kruche. Dlatego przyjmowanie kwasów tłuszczowych, zawartych w oleju lniany wpływa korzystnie na poprawę kondycji włosów-dodaje im blasku, nawilża oraz wygładza rozdwojone końców.

LIGNANY

Lignany lniane są to naturalne związki chemiczne, które pod względem funkcjonalnym przypominają żeńskie hormony płciowe – estrogeny. Podobnie jak witamina E, wykazują właściwości antyoksydacyjne, przeciwdziałają starzeniu się skóry. Dzięki temu składnikowi cebulki włosów będą odżywione, a włosy na długo zachowają blask i witalność. Składniki te wykorzystywane są w leczeniu osób chorujących na łysienie.

autor: Klaudia Szot

Produkty prezentowane na zdjęciach dostępne na nitkinatury.pl
Przejdź

Źródła:

1. M. Pałasz, Atlas witamin, naturalne źródło witamin, Warszawa 2018.
2. Dr. Hans-Ulrich Grimm, Cud oleju lnianego, Źródło zdrowia i witalności, Białystok 2013.
3.http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPP2-0025-0107/c/3_13__Bartkowski__PL.PDF

Share: