Len jest rośliną o bardzo szerokim zastosowaniu. Bogactwo składników sprawia, że jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle spożywczym czy włókienniczym, ale również kosmetycznym. Właściwości lnu jako składnika preparatów kosmetycznych są coraz częściej doceniane przez rodzime firmy.
Dary z lnu zawarte w kosmetykach
Kosmetyki z lnem pojawiają się na rynku bardzo powoli. Nad wykorzystaniem bogactwa tej rośliny w większości pracują niewielkie manufaktury. Plusem jest to, że preparaty od tego typu producentów są zawsze starannie przemyślane, zbadane i pieczołowicie przygotowywane. Minusem jest cena, zazwyczaj dość wysoka oraz jak na razie ograniczona dostępność. Myślę, że pewną barierą może być niepewność co do rzeczywistych zalet i właściwości tych kosmetyków. W końcu len kojarzy się najbardziej z odzieżą lub olejem jadalnym. Choć w internecie można znaleźć całkiem sporo przepisów na samodzielne wykonanie kremów czy odżywek do włosów.
Tabela poniżej przedstawia zbiorczo związki znajdujące się w lnie i ich właściwości przydatne w kosmetyce. Oczywiście w preparatach występują one w różnych proporcjach zgodnie z przeznaczeniem.
Składnik Działanie
Kwasy tłuszczowe nienasycone
- omega -3, omega - 6 (witamina F)Korzystnie wpływają na przyswajanie witamin E, A i D, przyspieszają regenerację skóry, wraz z fosfolipidami tworzą strukturę błony komórkowej, regulując jej płynność i aktywność enzymów. Przeciwdziałają utracie wody, biorą udział w procesach metabolicznych skóry, hamują procesy starzenia, łagodzą objawy trądziku.
Proteiny Mają działanie zmiękczające i nawilżające,
Witamina E Jest antyoksydantem, chroniącym przed działaniem wolnych rodników, chroni warstwę tłuszczową naskórka, poprawia ukrwienie skóry, wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry, zapewnia stabilizację i właściwą przepuszczalność błon komórkowych.
Lignany (fitoestrogeny) Mają właściwości przeciwutleniające, nawilżające i uelastyczniające, opóźniają procesy starzenia się skóry, chronią przed szkodliwym działaniem UV
Śluzy roślinne Bogate w związki cukrowe mają działanie zmiękczające, ochronne i osłonowe
Witamina B1 Ma działanie przeciwzapalne, redukuje także wydzielanie sebum i cellulit na skórze
Witamina B3 - niacyna Ogranicza działanie gruczołów łojotokowych, hamując wydzielanie sebum, pozytywnie wpływa również na barierę ochronną naskórka i chroni przed utratą nadmiernej ilości wody (hamuje uwalnianie histaminy, jest to czynnik rozszerzający naczynia krwionośne) Dodatkowo ogranicza zaczerwienia skóry.
Witamina B5 Regeneruje i chroni skórę przed fotostarzeniem, ułatwia wzrost komórek, stymuluje proces ich podziału oraz przedłuża ich życie, opóźniaja proces starzenia się skóry, aktywuje podziały naskórka, gojenie ran, ma działanie przeciwzapalne
Witamina B6 Wspomaga leczenie trądziku, alergii, przewlekłych stanów zapalnych, wpływa na syntezę kolagenu, a tym samym przyczynia się do opóźniania procesów starzenia, ułatwia spalanie tłuszczy (np. przy leczeniu cellulitu), sprzyja wzrostowi włosów
Witamina C To silny antyoksydant, poprawia gęstość i elastyczność skóry, wygładza zmarszczki, hamuje nadprodukcję pigmentu, w odpowiednio niskim pH wykazuje działanie złuszczające i rozjaśniające, stosowana jest w pielęgnacji cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym (jako składnik przeciwzapalny, poprawiający gojenie oraz substancja rozjaśniająca przebarwienia). Łagodzi i działa przeciwzapalnie w przypadku atopowego zapalenia skóry i przebarwień potrądzikowych. Poprawia gojenie drobnych uszkodzeń skóry, dlatego jest zalecana do regeneracji skóry po zabiegach dermatologicznych. Wspomaga także działanie ochronne kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Jest także z powodzeniem stosowana w terapii rozstępów (zmniejsza ich widoczność).
Witamina K Poprawia koloryt skóry z poszerzonymi i pękającymi naczynkami, rozjaśnia cerę zaczerwienioną i zniszczoną w wyniku intensywnego opalania.
Sód i potas Odpowiadają za drenaż limfatyczny (działający oczyszczająco i odchudzająco) i lipolizę (stymulację i usuwanie tkanki tłuszczowej).
Cynk Wpływa na metabolizm kolagenu, odpowiada za wzrost włosów, paznokci, regenerację tkanek, wzmacnia układ odpornościowy. Jest także silnym antyoksydantem. Uczestniczy w wytwarzaniu prostaglandyn regulujących m.in. funkcje wydzielnicze skóry, a zatem jest także odpowiedzialny za ilość wytwarzanego sebum.
Preparaty z cynkiem ułatwiają oczyszczanie skóry z nagromadzonego sebum, przywracają jej naturalne pH, ściągają nadmiernie rozszerzone pory, łagodzą stany zapalne, zmniejszają skłonność skóry do powstawania zaskórników. Związki cynku stosuje się przede wszystkim w przypadku trądziku i łysienia plackowatego.
Miedź Ma działanie krwiotwórcze, chroni naczynia krwionośne przed pękaniem. Jest istotna w odbudowie keratyny, a także w syntezie melaniny, barwnika skóry i włosów. Reguluje wydzielanie sebum, wspomaga pielęgnację skóry mieszanej. Ma właściwości przeciwstarzeniowe, uelastyczniające i dotleniające komórki skóry.
Magnez Ma właściwości przeciwzapalne, antystresowe, przeciwdepresyjne. Dostarcza energii komórkom, regeneruje skórę, stanowi skuteczną barierę przed atakiem wolnych rodników.
Wapń Odpowiada za dobry stan naczyń krwionośnych, stanowi składnik kości i zębów, wspomaga działanie witaminy C w syntezie włókien kolagenowych, a także odgrywa istotną rolę w procesach różnicujących komórki epidermy. Jest niezbędnym składnikiem do utrzymania spójności keratynocytu. Stymuluje regenerację komórek aktywujących całkowitą syntezę lipidów, szczególnie ceramidów. Pozwala na utrzymanie napięcia skóry, jednocześnie doskonale ją nawilża.
Mangan Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, wspomaga działanie filtrów promieniochronnych, umożliwia rozluźnienie naprężonej skóry, dzięki czemu koryguje zmarszczki.
Żelazo Działa antyutelniająco, uczestniczy w procesach detoksykacji organizmu oraz regeneracji skóry właściwej. Jest niezbędnym składnikiem w syntezie kolagenu, wspomaga regenerację skóry.
Selen Jako antyoksydant w połączeniu z witaminą E opóźnia procesy starzenia i przyspiesza regenerację komórkową, neutralizuje szkodliwy wpływ promieni słonecznych na skórę i chroni przed destrukcyjnym działaniem wolnych rodników. Łagodzi podrażnienia skóry i działa przeciwalergicznie. Działa przeciwdrożdżakowo i reguluje wydzielanie sebum, ponadto wzmacnia, wygładza i nadaje blasku włosom. Utwardza też paznokcie. W połączeniu z witaminą E i cynkiem wykorzystywany jest do leczenia trądziku.
Podsumowując, ekstrakt z nasion lnu bardzo często jest stosowany w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji:
- skóry suchej,
- skóry odwodnionej,
- cery wrażliwej,
- skóry skłonnej do alergii (atopowej),
- skóry ze zmianami chorobowymi (trądzik, stany zapalne)
- skóry z oznakami starzenia
- włosów zniszczonych, suchych, łamliwych, wypadających
- paznokci osłabionych i łamliwych
Kosmetyki z lnem występują na rynku w postaci:
- kremów
- maseczek
- peelingów
- balsamów do ciała
- mydeł
- szamponów
- odżywek do włosów
- preparatów do paznokci
Jak widać bogactwo tego, co można znaleźć w kosmetykach z lnem jest nie do przecenienia. Jeszcze tylko potrzebna jest wiedza o jakości oferowanych kosmetyków i rzetelność firm. Szczególnie odnośnie przekazywanych informacji o składzie i zastosowaniu produktów oraz zgodności tych zapewnień ze stanem rzeczywistym. Odsyłam Was do następnego postu, który będzie przeglądem ofert przedsiębiorstw, w większości niewielkich manufaktur, oferujących kosmetyki z lnem.
Bibliografia:
- zielonelaboratorium.pl/kosmetyki/939-myjaca-odzywka
- dieta-med.pl/dieta-baza-wiedzy/wplyw-kwasow-tluszczowych-na-stan-skory/
- doz.pl/czytelnia/a12493-Len_-_naturalny_sposob_na_zdrowa_skore_i_wlosy
- orphica.pl/blog/len-naturalny-sposob-na-zdrowa-skore.html
- doz.pl/czytelnia/a1318-Jakie_fitohormony_wykorzystuje_przemysl_kosmetyczny
- beglossy.pl/magazyn/witamina-b-kosmetykach/
- sztukakosmetologii.pl/zastosowanie-witamin-we-wspolczesnej-kosmetologii/
- lifelinediag.eu/slona-cena-sodu/
- biotechnologia.pl/kosmetologia/biopierwiastki-w-kosmetykach,11606
- vichy.pl/blog/selen-w-kosmetykach-jakie-sa-wlasciwosci-selenu/vmag60720.aspx