O blogu

Dlaczego len?

No właśnie, dlaczego? Od zawsze podobały mi się ubrania z lnu. Pociąga mnie faktura tkaniny, wyraźny splot nici wyczuwalny w dotyku, barwa, tak szlachetnie podkreślająca jego naturalne pochodzenie, „urocza” gniotliwość. To właśnie ta cecha wywołuje najwięcej emocji. Często wyklucza len z grupy tkanin nadających ubraniom etykietę eleganckich i wielu zniechęca do zakupu. W tym paradoksalnie tkwi siła jego natury, którą żelazko może poskromić tylko na chwilę.

Za motto tego bloga uważam słowa Edwarda Hyamsa*:

Płótno lniane jest najstarszą tkaniną wymyśloną przez człowieka i co najdziwniejsze ciągle jeszcze jedną z najpiękniejszych.

W Internecie o lnie napisano bardzo wiele, to fakt. Brakowało mi takiego miejsca, w którym wszystkie informacje byłyby zebrane, usystematyzowane i na bieżąco uzupełniane. I takie miejsce chcę stworzyć. Chcę pokazać len w każdej możliwej odsłonie, jako tkaninę, element zdrowego odżywiania się, lek, kosmetyk. 

Len to roślina, wokół której będzie się toczyć życie tego bloga. Jednak to nie wszystkie dary, które natura rozdaje w „nitkach”. Znajdzie się tu miejsce dla bawełny, konopi, agawy, ale także jedwabiu, ziołach …

Wspólnym mianownikiem ma być Natura i jej dary… Nie bez znaczenia jest też zamysł prezentowania produktów polskich, często lokalnych bogactw regionów.

Zapraszam!

Krótki przegląd treści na stronach bloga:

LEN – o historii upraw, sposobach przetwarzania, odmianach, właściwościach, miejscu w systematyce roślin

MODA – o historii mody lnianej, krojach, fasonach, akcesoriach z lnu, stylizacjach

ZDROWIE – o właściwościach zdrowotnych lnu, produktach, działaniu, zastosowaniu

URODA – o kosmetykach naturalnych, wpływie na urodę,

O autorce.
Mam na imię Katarzyna. Z zawodu jestem marketingowcem, choć jak na razie teoretykiem uczącym innych. Len to to jedna z moich ulubionych tkanin, dlatego jest przedmiotem mojego zainteresowania i w konsekwencji bloga. Lubię też zajmować się sztuką, a w szczególności designem.

 

 

*Edward Hyams „Rośliny w służbie człowieka”, PWN, Warszawa 1974