Pola kwitnącego lnu są kwintesencją pięknego, malowniczego, polskiego lata. Trzeba przyznać, że pojedynczy kwiat jest niepozorny, niewyróżniający się, rzec by można pospolity. Urzekający jest jednak widok kwitnących na niebiesko, biało, żółto lub różowo pól. Być może ten pejzaż, być może nieocenione właściwości lnu, a na pewno intrygujący, wieloetapowy sposób jego obróbki stały się kanwą opowieści dwojga znanych bajkopisarzy.

Zaczarowana i tkliwa historia lnu w baśni Hansa Christiana Andersena

Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53004

Len w bajce H. CH. Andersena to pełna radości życia roślina, która poprzez działania ludzi – nie bez bólu i cierpienia – staje się najpierw przędzą, płótnem, bielizną później papierem, na którym dokonuje się zapis książki, a potem … Na każdym etapie swojego „życia” roślina czuje, że jest potrzebna, a każda zmiana jest wstępem do czegoś doskonalszego.

 

„Len” Hans Christian Andersen (przeczytaj!)

Baśń stała się z kolei inspiracją do stworzenia filmu animowanego, powstałego dla upamiętnienia 200. rocznicy urodzin pisarza. Film jest wykonany w technice animacji malarskiej, wyreżyserowany i opracowany malarsko i animacyjnie przez Joannę Jasińską. Narratorem jest jak zwykle świetny Jerzy Stuhr. W 2005 roku film otrzymał Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA w Krakowie.
Film, który tu prezentuję za pośrednictwem YouTube jest w wersji dla niesłyszących, z audiodeskrypcją, napisami i językiem migowym.

 

A jeżeli ktoś woli tylko posłuchać to polecam audiobook:

 

Maria Konopnicka

Maria Konopnicka, Archiwum Akt Nowych, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64813421

Len – polskie złoto w bajce
Marii Konopnickiej

Na rodzimym polu bajkopisarstwa też znajdziemy piękną baśń o lnie autorstwa Marii Konopnickiej. „Jak to ze lnem było” opisuje, podobnie jak u Andersena, etapy obróbki lnu wykonywane na polecenie nieświadomego króla. Mocnym akcentem jest w opowieści nawiązanie do wielkiej wartości lnu jako rośliny niezbędnej dla ubogich poddanych, która staje się dla królestwa tak samo cenna jak złoto.

„Jak to ze lnem było” Maria Konopnicka (przecztaj!) 

 

Myślę, że nie tylko dzieci będą zaciekawione:)

Źródła:
– filmpolski.pl/fp/index.php?film=4221187,
– paz.most.org.pl/len/bajka1.html, biblioteczkamagdalenardo.blogspot.com/2015/07/maria-konopnicka-jak-to-ze-lnem-byo.html,
– czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/01/maria-konopnicka-jak-to-ze-lnem-byo.html,
– taniaksiazka.pl/audiobook-jak-to-ze-lnem-bylo-cd-p-997299.html,
– merlin.pl/jak-to-ze-lnem-bylo-mp3-maria-konopnicka/4994902/,
– wikipedia.org,  ridero.eu/pl/books/wl_len/,
– tvsfa.com/4453-len-w-audiodeskrypcji/ – obrazek wyróżniający

Share: